Linn Sömskar. Foto: TT/Anders Wiklund

Sömskar till semifinal – Peterson ut i kvalet

Uppdaterad
Publicerad

Linn Sömskar tog sig till semifinal i världscuppremiären i finska Ruka. Men Teodor Peterson floppade och var bara 39:e snabbast i kvalet.

Både Sömskar och Sundling körde i den fjärde kvartsfinalen men fick det tungt uppför den sista backen. Sömskar gjorde sedan ett starkt upplopp och gick vidare till semifinalen som tvåa i kvartsfinalen. Sundling blev fyra och därmed utslagen eftersom hennes åktid inte räckte till en ”lucky loser-plats”.

Sömskar orkade dock inte hela vägen i semifinalen där hon bland annat ställdes mot Stina Nilsson och kvalvinnaren Ida Ingemarsdotter. Efter en hård strid på upploppet slutade hon sist i sitt heat och på 12:e plats totalt.

Värt att notera är att nästan en tredjedel av de 30 kvalificerade damerna kom från Sverige.

Svag svensk insats på herrsidan

Teodor Peterson öppnade starkt i sprintkvalet och var på 20:e plats vid mellantiden efter halva banan. Men han tappade tid in mot mål och missade kvalgränsen med två sekunders marginal.

Calle Halfvarsson på 19:e plats är ensam svensk vidare från herrkvalet där Johannes Kläbo var klart snabbast. Finalerna från världscuppremiären sänds på SVT Play och i SVT1 med start klockan 12.20.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.