Delad bild. Till vänster: två personer sparkar på en liggande person på gatan. Till höger: en man står mot mörk bakgrund.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
En 16-åring från Östersund, här i färd med att tillsammans med några andra grovt misshandla en utpekad pedofil, är en av Pedo Hunting Swedens mest framträdande personer, bekräftar Dagens ETC:s Christoffer Röstlund som granskat PHS. Foto: PHS, SVT

Experten om pedofiljägarna: ”De njuter av våldet”

Uppdaterad
Publicerad

Pedofiljagande nätverket Pedo Hunting Sweden (PHS) som misshandlat en pedofilianklagad Örnsköldsviksbo finns på orter över hela Sverige. Det säger journalisten Christoffer Röstlund på Dagens ETC som kartlagt PHS.

– De njuter av att utöva våldet, men de tycker också att de gör en samhällsinsats, säger han bland annat i klippet här.

SVT har tidigare berättat om hur Pedo Hunting Sweden filmat en grov misshandel av en Örnsköldsviksbo som nätverket påstår är pedofil.

PHS är en relativt ny företeelse i Sverige. De första rapporterna om förekomsten kom för ett och ett halvt år sedan, då i Mellansverige.

Sexuella övergrepp

– Antalet aktiva personer i PHS är ett 50-tal totalt i landet, om jag skulle göra en uppskattning, säger Christoffer Röstlund.

Relativt snabbt uppstod en lokal cell av grupperingen i Östersund. Där finns en 16-åring som framstår som en av huvudfigurerna för rörelsen även på det nationella planet.

PHS söker upp personer som man påstår är pedofiler och misshandlar dem grovt. Det hela filmas och läggs ut på nätverkets plattformar på nätet.

Lockbeten

En del av personerna har ”krokats upp” via chattar där fiktiva unga flickor använts som lockbete för sexuella möten – där i stället maskerade PHS-anhängare dykt upp.

– Sedan i mars 2024 har totalt 23 personer i landet dömts för våldsbrott som direkt kan kopplas till PHS. Den yngste som dömts är 14 år, säger Christoffer Röstlund.

Även tidningen Expo har granskat Pedo Hunting-rörelsen, som på ett europeiskt plan har visat sig ha starka kopplingar till högerextrema och även nazististiska grupperingar.

Anknytning till Aktivklubb

I Sverige finns anknytning till Aktivklubb, en våldsbejakande rörelse med starkt högerextrema förtecken.

Kartläggningen av nätverket har även visat på band till ultragrupperingarna inom idrottsföreningarnas supporterklubbar i Stockholm.

– Pedo Hunting Sweden använder sig av förevändningen att de gör det här för samhällets och barnens skull för att rättfärdiga sitt våldsutövande, säger Expos reporter Erik Glaad till SVT.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Sexuella övergrepp

Mer i ämnet