Det blev negativt kval för Gif Sundsvall förra säsongen och det krävdes förlängning i den avgörande matchen mot FC Stockholm Internazionale för att säkra kontraktet i Superettan 2025.
Nu ska anfallaren och kaptenen Pontus Engblom vara med och leda laget till ett bättre resultat i år.
– Vi har tittat mycket på vad vi gjorde under hösten när vi fick ihop försvarsspelet. Det är nyckeln egentligen, säger han.
”Vi har skapat något”
Tränaren Erol Ates kom in i mitten av förra säsongen och var med och räddade kvar laget i den näst högsta divisionen.
Nu har han fått en hel försäsong att kunna implementera sina strategier.
– Det är klart att du kan få mer effekt när du har mer tid. Vi har skapat något förra säsongen som vi kan bygga vidare på, säger Ates.
Engblom längtar efter lördagen
Den 34-åriga Engblom drabbades av skadeproblem förra året, men är nu redo och taggad inför den nya säsongen.
– Jag tycker fortfarande det är fruktansvärt roligt. Jag har ett stort driv. Jag vill kunna vara med och tävla på riktigt och bidra oavsett med vad, säger Engblom.
Matchen spelas på NP3 Arena kl 15.00 på lördag.