– Det var ju jättejobbigt då det hände. Vi försökte att rädda det som gick. Vi fiskade så mycket vi kunde i tre – fyra dagar, säger Bosse Söderström.
För att rädda verksamheten tvingades Bosse lägga alla sina besparingar på fiskodlingen. Nu är alla kassar larmade för att förhindra att något liknande händer igen, men trots det händer det att han sover över i stugan nere vid stranden.
– Nu har vi larm över allt. Man kan höra minsta lilla råtta komma krypande. Men det är jobbigt för man måste ner och kolla hela tiden och det är svårt att sova på nätterna, säger Bosse Söderström.
Nu för tiden finns fisk i mindre än hälften av kassarna. Mest för att kunna förse öviksborna med färsk fisk och för att driva put and takefiske för turister.
– Put and takefisket har ökat. Man kan säga att det har räddat oss, men vi kan tyvärr inte förse grossisterna med fisk längre, säger Bosse Söderström.