Frida Karlsson tittar ner i bild.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Frida Karlsson medverkade på rättegången via videolänk – hör henne berätta om hur hon upplevt tiden när mannen närmat sig henne. Foto: Maxim Thore/Bildbyrån

Frida Karlssons egna ord om stalkningen: ”Stressad och rädd”

Uppdaterad
Publicerad

Under huvudförhandlingen som rör olaga förföljelse av längdskidåkaren Frida Karlsson, berättade hon för första gången om åren av stalkning och vad det inneburit för henne.

Den misstänkte mannen som är i 65-årsåldern har bland annat försökt kontakta Frida Karlsson hundratals gånger med sms och telefonsamtal. Men han har också väntat på henne utanför hennes hem.

”Otrygg hemma”

– Efter det kände jag mig otrygg hemma. Jag fick en helt annan känsla för mitt hem efter det där, säger hon under vittnesmålet i Ångermanlands tingsrätt.

När Frida Karlsson hade lämnat sitt vittnesmål, via videolänk, så lämnade hon huvudförhandlingen när det var dags för den misstänka mannens vittnesmål. Det godkändes av domstolen eftersom hon svarat på alla frågor.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.