”You´ll Never Walk Alone”. Den klassiska hymnen för världens alla Liverpoolfans ekar över klassiska Anfield. På läktaren sitter en grupp Liverpoolsupportrar från, bland annat Sundsvall.
– Jag får fortfarande en tår i ögat varje gång jag står här säger Pelle Ehnberg, halvtidsanställd av Liverpools svenska supporterklubb.
Hans arbete går ut på att skicka ut medlemsmaterial, sköta kansliet i friggeboden hemma på tomten i Njurunda, och ordna såna här supporterresor.
– Jag har väl varit över till Liverpool 30-35 gånger och hittills bara sett en förlustmatch, så jag har stora förhoppningar på matchen mot Arsenal, säger han.
Men trots en bra start blir det en ny förlust. Liverpool dominerar första halvlek, leder med 1-0 och har flera bra tillfällen att utöka, men i andra tar Arsenal över helt. Bortalaget vänder matchen och vinner med 2-1.
– Det har varit en jättetung höst, suckar Pelle Ehnberg. Redan sex förluster och långt, långt till serietoppen. Men vi kommer tillbaka. Vi kommer alltid tillbaka, säger han med hes röst.