(M) tror på entreprenad

Uppdaterad
Publicerad

Efter gårdagens förslag från Socialdemokraterna att lägga ned Sollefteå BB tror oppositionsrådet att lösningen är att driva sjukhuset på andra sätt.

Moderatern i landstinget har startat en egen beredningsprocess av landstinget insatsplan men har inte satt ner foten när det gäller när, var och hur besparingarna ska göras. Partiet är ense med majoriteten i landstinget att det behövs kraftiga åtgärder och att det även kan bli aktuellt med en skattehöjning.

På torsdagen satte socialdemokraterna ner foten för sin del. Beskedet att de vill dra tillbaka nedskärningarna i Örnsköldsvik men att de ligger fast i Sollefteå kan dock påverka den moderata linjen.

– Hela eller delar av ett sjukhus bör kunna bli aktuellt att drivas på entreprenad eller som intraprenad. Vi har tidigare inte pekat ut något särskilt sjukhus men efter beskedet från socialdemokraterna är det naturligt att Sollefteå sjukhus hamnar i fokus. Därifrån har man också uttalat sig positivt till annan driftsform, säger oppositionsrådet Per Wahlberg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Krisen i Landstinget Västernorrland

Mer i ämnet