Person i vinterkläder håller en snowboard med varierande färger på skidbacken.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Novalie Engholm bryter ny mark som den första kvinnliga snowboardåkaren från Sverige att delta i VM på 14 år. Se och hör henne i videon ovan. Foto: Daniel Bernstål/Svenska skidförbundet

Novalie från Sundsvall är första svenska tjejen till snowboard-VM på 14 år

Publicerad

För första gången på 14 år skickar Sverige en kvinnlig åkare till snowboard-VM. Det är Novalie Engholm, 22 år från Sundsvall, som representerar Sverige.

– Det var på tiden att en kvinnlig åkare får chansen att tävla i VM, säger hon.

Freestyle-VM 2025, som hålls i schweiziska Engadin mellan den 18 och 30 mars, samlar världens främsta åkare för att tävla i olika discipliner.

Och med på startlistan står 22-åriga Novalie Engholm från Sundsvall, tävlandes för Falu Snowparket. Hon är första svenska att åka ett VM på 14 år. Senaste svenska var Mimmi Sandström, i slopestyle i VM 2011.

Dubbel debut

Novalie kommer att göra sin VM-debut den 20 mars, och under mästerskapet kommer hon att tävla i både slopestyle och big air.

VM-debuten sker även samma säsong som hennes första tävlingar världscupen, där hon imponerat stort.

Utvecklingslandslag

För några år sedan inleddes en satsning för att främja jämställdhet inom snowboardsporten, med ett utvecklingslandslag bestående av tre tjejer. Novalie, som länge varit ensam på damsidan, var en av åkarna som ingick i satsningen.

– Jag tror att den ökade uppmärksamheten och synligheten kan göra mycket för sporten och att fler tjejer börjar åka snowboard, säger Novalie Engholm.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.