Nyheter från dagen: 4 februari

Publicerad

Detta har hänt i Västernorrland tisdagen den 4 februari

• Kommuner väntar på vindkraftspengar

Pengar för vindkraft uteblir – kommuner väntar

kvinna i kavaj vid pulpet med mikrofon, man utomhus med grå jacka

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”När kommer pengarna?” Frusterade kommunpolitiker vill ha besked om ersättning för vindkraften. – Vi har pratat om det här länge, säger Johan Falk Andersson, kommunalråd i Sollefteå. Svaret kan komma i morgon onsdag – i riksdagen Foto: SVT

• En häktad i sin frånvaro för mordförsök

Ett tiotal skott avlossades mot en bostad där två personer befann sig

Krossat fönster med trasiga persienner, delvis dolt av baksidan av en parkerad skåpbil och ett trästaket, indikerar förmodligen skadegörelse eller inbrott.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
På fredag kommer åtalet i målet om skjutningen i Ljustadalen i Sundsvall i mitten av oktober. Under tisdagen begärdes den person som misstänks ha planerat det hela – en man i 25-årsåldern – häktad i Sundsvalls tingsrätt. Foto: Tiffany Lind/SVT
En person sitter framför flera datorskärmar i ett hemmakontor, iklädd en grå tröja. Rummet har en modern datorstol och ett fönster med gröna växter på fönsterbrädan.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I videon berättar Erik Stjernström i Njurunda vad man kan använda AI till i vardagen och hur han inspirerade sin svärfar till att använda AI. Foto: Ylva Holmgren/SVT

På vardagskvällar skickar vi ut en pushnotis som sammanfattar nyhetsdagen i Västernorrland. Mejla gärna nyhetstips till: 

vasternorrland@svt.se

eller ring till redaktionen på 060-190 190.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.