”Du får en tidsfrist på fyra veckor för att frivilligt lämna landet i enlighet med beslutet.” Så står det i utvisningsbeslutet från Migrationsverket som Olena fick 11 februari. Nu hoppas hon att hennes överklagan ändrar det beslutet.
– Jag hoppas att jag hinner gå klart skolan och ta studenten här, säger Olena.
Blivande undersköterska
Olena går på gymnasiet i Sollefteå och pluggar till undersköterska och har sett fram emot att ta studenten och börja jobba inom vården. Hon älskar sitt liv i Sollefteå med vänner och pojkvän. I Ukraina finns bara hennes mormor kvar och det ukrainska språket har hon tappat nästan helt.
– Mormor bor ju där och lever sitt liv, vi har kontakt med henne lite då och då, säger Olena.
Utvisningsgrunder
Enligt Migrationsverkets grund för utvisning är Olena nu myndig och inte behov av någon för att klara sig själv, och att staden Tjernivtsi i Ukraina, där Olenas familj kommer ifrån, inte anses beröras av det krig som pågår.
Ur Migrationsverkets beslut står: ”Det har dock inte framkommit några speciella omständigheter i ditt fall som gör att ditt privatliv i Sverige ska väga tyngre än statens intresse att upprätthålla en reglerad invandring.”