Skjutningen skedde under natten mot den 15 oktober 2024, då ett stort antal skott från ett automatvapen avlossades inne i en lägenhet där två personer befann sig.
Ingen skadades men sex personer ställs nu inför rätta misstänkta för bland annat försök till mord, grovt vapenbrott och grovt narkotikabrott.
Hon ska ha möjliggjort skjutningen
En kvinna i 20-årsåldern pekas i åtalet ut för att ha ordnat med resor, boende och pengar åt den misstänkte skytten. Kvinnan ska ha levt en form av dubbelliv där hon haft en ordnad tillvaro med jobb och ett städat yttre.
– Jag skulle säga att hon agerat möjliggörare för den här skjutningen, säger kammaråklagare Maria Lindgren.
Enligt polis och åklagare är det Foxtrotnätverket, som har en bitter och långvarig konflikt med Dalennätverket, som beordrat och gett instruktioner om skjutningen.
Kvinnan – som också misstänks för narkotikahantering i stor skala – nekar till anklagelserna om medhjälp till mordförsök. Hon hävdar att hon inte känt till att det var en planerad skjutning som det hela handlade om. Däremot har hon erkänt anklagelserna om grovt narkotikabrott.
Direktkontakt med Foxtrot
Enligt välunderrättade källor till SVT är kvinnan även misstänkt för någon form av delaktighet i attacker mot israeliska måltavlor i både Stockholm och Köpenhamn i början av oktober.
Dåden tros vara beställda av den iranska regimen och det kriminella Foxtrotnätverket – som kvinnan alltså misstänks ha jobbat för.
En man i 25-årsåldern som häktats i sin frånvaro är misstänkt för att ha beordrat skjutningen i Ljustadalen, och han ska ha gett kvinnan instruktioner. Mannen beskrivs av polisen som knuten till Foxtrotnätverkets absoluta toppskikt.
Förnekat till brott
Enligt kvinnans försvarare, advokat Fredrik Lindberg förnekar kvinnan brott och hon ska enligt honom inte ha känt till vad som skulle ske samma kväll som skjutningen ägde rum.
– Hon har bokat några taxiresor och hon kände inte till vad personen skulle göra. Hon kunde inte föreställa sig att det skulle vara något sådant här, säger Fredrik Lindberg.
Kvinnan har i veckan gjort en så kallad paragraf-7-undersökning, vilket sker om domstolen misstänker att den tilltalade begick det påstådda brottet under en allvarlig psykisk störning.
– Hon har inte mått bra och vi får se vad undersökningen visar, säger Lindberg.