Man inspekterar en utbränd buss, rester och skadade säten synliga.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Hjärtat slog som sjutton” – hör Niklas Norberg berätta om dramat och känslorna dagen efter branden. Foto: Robert Gustavsson/SVT

Ägaren Niklas om förödelsen efter branden i bussgaraget utanför Sala: ”Känns tungt”

Uppdaterad
Publicerad

Flera bussar, bilar och en tillhörande byggnad har gått upp i rök för Niklas Norberg. Tisdagskvällens storbrand i bussgaraget i Västerbykil har vänt hans tillvaron upp och ner.

För Niklas Norberg har det inte blivit mycket sömn det gångna dygnet.

– Det kanske märks. Jag är lite vimmelkantig, säger han när SVT träffar honom förmiddagen efter branden.

Det gick fort. Under tidiga tisdagskvällen upptäckte han branden vid bussgaraget och tillhörande byggnader, på onsdagsförmiddagen går han runt bland utbrända bussar och rök.

I videon: ”Hjärtat slog som sjutton” – hör Niklas Norberg berätta om dramat och känslorna dagen efter.

Däck sköts sönder – insatsledaren: ”Ett häftigt förlopp”

Delad bild. Vänster: Utbränd buss. Höger: Person i gul räddningsuniform.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Blir polisens sak att utreda brandorsaken” – se bilder på de utbrända bussarna och hör insatsledare Andreas Ahlberg om räddningsinsatsen. Foto: Fredrik Björkholm/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.