Det tas ett spadtag för nya brandstationen i Hallstahammar.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Över fem års väntan är över. I klippet ser du första spadtaget för den nya brandstationen vid Eriksberg. Foto: Ulrika Westerberg/SVT

Här startar bygget av nya brandstationen i Hallstahammar

Publicerad

En ny modern brandstation, och därtill ett stort övningsfält. På fredagseftermiddagen gick spaden i backen för att sätta igång byggnationen vid Eriksberg i Hallstahammar.

– Det är en glädjens dag, säger Christer Ängehov, förbundsdirektör Räddningstjänsten Mälardalen.

I över fem år har projektet med Räddningstjänsten Mälardalens nya brandstation pågått. Utöver brandstationen byggs utbildnings- och driftlokaler och ett stort övningsfält som kan användas av brandpersonal och andra samverkande räddningstjänster och myndigheter.

– Här ska man ska kunna öva både fredstida händelser men också krigshändelser. Det kan till exempel handla om att hantera oexploderad ammunition, minor men också att gräva fram människor ur ruiner, säger Christer Ängehov.

Området ska serva samtliga sex medlemskommunerna, men själva brandstationen servar bara Hallstahammars kommun.

Kalkylen för byggnationen ligger på 200 miljoner kronor. Brandstationen ska ersätta stationerna i Hallstahammar och Kolbäck ska stå redo för att tas i bruk om 15 månader.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.