Delad bild. Till vänster: S:t Larskyrkan med gula plaststuprör. Till höger: Närbild på ett plaströr.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se i klippet hur S:t Larskyrkan och församlingshemmet ut efter stölden. Foto: Mathias Nordin

Kopparrör avslitna och stulna från kyrka i Hallstahammar

Uppdaterad
Publicerad

Just nu ser polisen en viss ökning av kopparstölder i polisområde Mitt. S:t Larskyrkan och församlingshemmet S:t Larsgården i Hallstahammar är ett exempel som fick sina kopparstuprör stulna i början av veckan.

– Det är riktigt tråkigt, säger Mathias Nordin, fastighetsansvarig i Hallstahammar-Kolbäcks församling.

Natten till måndagen och natten till tisdagen ska stölderna ha skett. En övervakningskamera som sitter inne i församlingshemmet fångade en gärningsman på film.

– Man ser en person som går förbi och sedan kommer tillbaka med ett stuprör i handen. Det är inte jättebra bilder, men man ser att det är en person och vad den har på sig, säger Mathias Nordin, fastighetsansvarig i församlingen.

Har gett skador på byggnaderna

– Stuprören har slitits av så det är skador och märken på fasaden och skador på hängrännorna.

Där stuprören slitits bort sitter just nu plaströr för att leda bort vatten. Nya rör är beställda och det kommer dröja minst en månad innan de är på plats.

– Det ser ju tråkigt ut, särskilt på kyrkan, med gula plaströr.

Mathias Nordin vet ännu inte vad det sammanlagda värdet på stöldgodset är.

En anmälan är upprättad till polisen.

Kopparstölder är inte ovanliga. Magnus Jansson Klarin, presstalesperson för polisen i region Mitt, säger till SVT att de inte kan se att det ökar, men att det kommer perioder där det är lite fler stölder av just den typen.

– Vi kan inte se något samband med liknande stölder. Just kopparstölder kommer och går i vågor. Just nu har det varit lite fler i hela område Mitt, säger Magnus Jansson Klarin, presstalesperson för polisen i region Mitt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.