Det var i slutet av maj som en industrilokal tillhörande Cassandra Oil i Västerås stod i brand. Ett stort mörkt rökmoln kunde ses över Västerås och boende i närheten uppmanades att stanna inne.
Bildäck och plast i brand
Företaget jobbar bland annat med återvinning av bildäck och plast. I och med detta var det en hel del giftig rök för de brandmän som jobbade med släckningsarbetet.
– Vid branden så utfördes ett långvarigt släckningsarbete i giftig miljö. Därför tas nu särskilda prover på mer än 60 brandmäm. De har fått ta prover på andnings- och njurfunktion och på levern, säger Curt Malmsten på räddningshälsan till P4 Västmanland.
LÄS MER: Brandorsaken i Västerås kan vara experiment som “gick åt helvete”
Resultatet förväntas vara bra
Även om resultatet inte är klart så menar Malmsten att man räknar med att de ska vara bra. Han refererar till motsvarande prover som togs efter den stora skogsbranden i Västmanland.
– I samband med den branden så återställdes värdena helt efter en tid, säger Malmsten till radion.