Ebba Forslund är ensam barnmorska på Norbergs vårdcentral där cirka 84 kvinnor mellan 26 och 31 år (födda 1994-1999) är listade. Av dem var 40 personer inte vaccinerade mot HPV, ett virus som kan orsaka livmoderhalscancer.
Skulle tillräckligt många vaccinera sig så uppnås flockimmunitet vilket gör det svårare för en sjukdom att sprida sig, även om någon i gruppen inte är immun.
Uppnådde flockimmunitet – på fem månader
När Ebba Forslund fick listan med alla ovaccinerade kvinnor framför sig föddes en idé – och fem månader senare har kommunen uppnått flockimmunitet mot HPV.
– Nu är jag uppe på närmare 80 procent, säger Ebba Forslund, barnmorska.
Nu vill hon dela med sig av sin lösning och hoppas att den kan inspirera andra barnmorskemottagningar. I klippet ovan förklarar hon hur hon gick till väga.
Så löste jag det
Det här är en del i SVT:s satsning Så löste jag det.
Har du stött på ett problem i din vardag, och hittat ett kreativt sätt att lösa det? Kan din lösning hjälpa andra?
Nu kan du berätta i SVT:s satsning, hör av dig till salostejagdet@svt.se!
Så löste jag det
Så löste jag det
Trollet • Bra frågan kommer upp.. Jag tycker det är rätt dåligt egentligen att man inte gör en upphandling åtminstone i hela Sverige och får ner priser på HPV vaccinet. Det är inte billigt. Du behöver ta 3 st sprutor om jag fått rätt info. Sedan kostar 1 spruta 2150kr tror jag att jag fick reda på. Rätta mig om jag har fel.. för vill inte fara med osanning. Hur många kommer då privat ta dessa sprutor? Man vill väl att alla ska skydda sig ? Är ju inte bara unga som behöver detta skydd. Sedan när det tydligt ger cancer hos både tjejer och killar så begriper jag inte varför man inte istället sätter hårt mot hårt mot HPV.. så är det helt borta sedan. Vad kostar inte det att behandla människor sedan för cancer skapad av HPV:n? Något vi hade eliminerat med en upphandling så folk får råd köpa det.. kommentera gärna ..
Hej! Vi ska se om vi kan få svar på din frågeställning från beslutsfattare. När det gäller prissättningen så ligger en dos HPV-vaccin på ungefär den summan du nämner när man tar den privat. Regionerna kan dock subventionera vaccinet. I Örebro län betalar exempelvis personer upp till 26 år (som inte ingår i avgiftsfriheten) 220 kronor för en dos.
Julia • Starkt jobbat, Ebba! Skyddar vaccinet även mot livmoderhalscancer om man tidigare haft en HPV-infektion som läckt ut innan man vaccinerade sig? Jag funderar på om det är värt att vaccinera sig om man är i ett långvarigt förhållande och född efter 1999.
Hej Julia! Tack för din kommentar. Jag tror det är bäst att du rådfrågar din barnmorska om hur du ska göra.
Vaccinerad • Hejje!
Jag vaccinerade mig i höstas men har inte förstått om jag behöver ta fler sprutor än en.
Räcker det med en? Det är första gången jag vaccinerar mig mot HPV.
Enligt Folkhälsomyndighetens rekommendationer behövs två eller tre doser beroende på hur gammal man är när vaccinationsserien påbörjas.
Lena • Vilka cancer hos män orsakas av HPV virus?
Kan ni härleda till dessa studier?
HPV-virus kan hos män orsaka cancer i mun/svalg, penis och anal. Här finns en rapport från Folkhälsomyndigheten från 2024 där antalet cancerfall per typ som orsakats av HPV. Den hänvisar även till studier gjorda på detta. https://www.folkhalsomyndigheten.se/contentassets/789d3faee87f44b1aa5b7a7931ec7116/behov-kostnader-vaccination-hpv.pdf
Mor till kille • Hur kommer det sig att inte killarna är inkluderade i programmet. Vad jag förstår så har de samma risk att smittas och föra smitta vidare.
Hej,
Gratis vaccination erbjuds kvinnor födda 1994-1999 inom ramen i ett forskningsprojekt för att utrota livmoderhalscancer. Män erbjuds och rekommenderas också av Folkhälsomyndigheten att ta vaccinet, men får då betala för det själva.
Från augusti 2020 erbjuds även pojkar födda 2009 och senare HPV-vaccin i det nationella vaccinationsprogrammet. Doserna ges när barnen är i 10-12-årsåldern för att de ger bäst effekt före man har haft sexuellt umgänge.
Här finns fler frågor och svar om HPV-vaccination hos FHM: https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/vaccinationer/fragor-och-svar/humant-papillomvirus/
DET HÄR ÄR HPV
HPV (Humant papillomvirus) är en virusgrupp som består av över 200 virustyper, där några typer kan orsaka cancer, bland annat livmoderhalscancer, analcancer, cancer i svalgregion och i könsorgan.
Viruset sprids via hud- och slemhinnekontakt och är den vanligaste sexuellt överförda infektionen i Sverige. För majoriteten märks inte infektionen av och den läker ut av sig självt, men för några utvecklas infektionen till cancer.
Varje år får omkring 1 000 kvinnor och 550 män i Sverige någon form av cancer som kan orsakas av HPV. Över 8 000 kvinnor behandlas årligen för cellförändringar, 550 kvinnor utvecklar livmoderhalscancer och cirka 150 dör i sjukdomen.
Källa: Folkhälsomyndigheten