I korta drag handlar det om att Skatteverket gjort en bedömning av Sala kommun som en primär producent av jordbruk, och inte som en kommun. Det eftersom Sala kommun bedriver Ösby naturbruksgymnasium, där lantbruksverksamhet är en del av utbildningen.
Konsekvensen blev att Sala kommun bara fick 2,1 miljoner kronor i elstöd, och inte de 7,3 miljoner kronor vilket man anser sig ha rätt till.
”För Sala kommun är 5 miljoner kronor en ansenlig summa”, skriver Amanda Lindblad (S) på sin Facebook-sida.
”Vi i Sala kommun har helt tydligt upptäckt en brist i regelverket för elstöd och ser behovet av att skyndsamt rätta till det som blivit fel så att kommunen kan få del av elstödet utifrån regelverket för kommuner, inte det för primärproducenter inom jordbruk.”