SVT:s reporter Rasmus Hammarström om Västerås stads kritik mot Attendo.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Har Attendo brutit avtalet med Västerås stad? I klippet förklaras varför staden kan vara på väg att säga upp samarbetet med hemtjänstföretaget. Foto: Rasmus Hammarström/SVT

Västerås stad kan bryta med Attendo – har tagit betalt för raster och resor

Uppdaterad
Publicerad

Västerås stad har följt upp sitt avtal med Attendo och hittat flera allvarliga brister. Nu kan staden komma att bryta avtalet mellan parterna, vilket skulle påverka närmare tusen kunder inom hemtjänsten.

Uppdatering: Under måndagen kom samtidigt beslutet att Attendo föregår Västerås stads beslut och själva väljer att lämna uppdraget.

Enligt äldrenämndens ordförande Amanda Grönlund(KD) handlar det framför allt om att Attendo systematiskt ska ha felregistrerat tid för raster och restid mellan kunder, och debiterat Västerås stad för den felaktiga tiden.

Dessutom har man hittat brister inom patientsäkerheten. Bland annat ska kunder inte fått rätt hjälp i tid, och medicin ordinerats utan delegering från sjukvården.

– Det här är ett väldigt allvarligt avtalsbrott. Ett avtal mellan skattebetalare och ett företag är också ett förtroende. I det här fallet har Attendo verkligen missbrukat det förtroendet, säger Amanda Grönlund (KD).

Håller inte med om all kritik

Till SVT säger företaget att de tar kritiken på stort allvar, och arbetar med att skicka in ett svar till Västerås stad senast under måndagen.

– Vi delar inte stadens uppfattning i alla delar, men det är för tidigt att säga. Vårt mål är alltid att göra rätt och finns det områden där det brustit så kommer vi ta ansvar för att rätta till det, säger Stina Holmlund Kelly, ansvarig chef för Attendos hemtjänst.

Vilka delar är ni inte överens om?

– Det vill jag inte gå in på. Vi jobbar intensivt med svaret till staden.

”Allvarligt avtalsbrott”

Imorgon, tisdag avgör äldrenämnden hur Västerås stad kommer hantera situationen.

– Juridiken bedömer det som synnerligen allvarligt brott. Då kommer vi fatta beslut om vi kommer fortsätta samarbeta med Attendo eller inte, säger Amanda Grönlund.

Har Attendo brutit avtalet med Västerås stad? I klippet förklaras varför staden kan vara på väg att säga upp samarbetet med hemtjänstföretaget.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.