Tvådelad bild. Vänster: Man häller upp kaffe. Höger: Hand håller spade och skyfflar kaffebönor.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Otryggheten är inte superhärlig” – se hur ett litet rosteri ställer om på den tuffa kaffemarknaden. Foto: Lisa Lindberg/SVT

Rosteriet i Västerås om kaffekrisen med rusande priser: ”Nått rekordnivåer”

Uppdaterad
Publicerad

Svårt, kostsamt och dyrt. Priset på kaffe rusar och de små kafferosterierna får det allt tuffare att gå runt.

– Kaffe är en produkt som går uppåt i pris hela tiden, men nu när det nått rekordnivåer är det mer kännbart, säger Johan Björklund, på Björklunds rosteri i Västerås.

Kaffe är en av de varor som stigit mest i pris. På ett år har det ökat med 17 procent, enligt statistik från SCB. Bara i januari i år steg priset med 3,6 procent.

Johan Björklund som äger ett kafferosteri i Västerås började märka prisökningen 2020.

– Kaffepriset har gått upp över 300 procent de senaste fem åren, säger han.

Tuff konkurrens

Under våren spås kaffepriset stiga ytterligare – och konkurrensen om kunderna hårdnar.

– Vi ligger redan i en högre priskategori, så det är svårt för oss att försvara kostnadsbilden vi hamnar i, men vi får försöka hålla ut.

– Kunder kommer alltid att vilja ha kaffe och det finns inget billigt kaffe att få tag på i Sverige, säger Johan Björklund.

I klippet: ”Otryggheten är inte superhärlig” – så ställer ett litet rosteri om på den tuffa kaffemarknaden.

Rusande kaffepris: Var går din smärtgräns?

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.