Det är främst hus med en ouppvärmd grundkonstruktion som kryp- eller torpargrund som drabbas av fuktskador. Problemet finns över hela landet men mest på Västkusten, troligen på grund av det fuktiga och milda klimatet där.
Många hus är fukt- och mögelskadade
Hundratusentals svenska småhusägare kan ha fuktskadade husutan att veta om det. En besiktning av hus med krypgrund visar att mer än hälften av de undersökta husen hade mögeleller fuktskador. Det visar en en kartläggning som gjorts av Anticimex.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.