SPöke

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Foto: SVT

Teater Creas ”Spöket på Canterville” avslutar framgångsrik turné

Publicerad

Efter 20 föreställningar i 6 städer har Teater Creas succéföreställning ”Spöket på Canterville” nu avslutat sin turné. Hanna Sejlitz från Funktionsrätt Sverige menar att den innovativa föreställningen kan spela en viktig roll i att öka intresset för teckenspråkig kultur.

Hanna Sejlitz, representant från Funktionsrätt Sverige, uttrycker sin entusiasm över föreställningens betydelse för teckenspråkig kultur. Hon tror att den kan bidra till att öka medvetenheten och intresset för teckenspråk inom kultursektorn.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Teckenspråksvärlden

Mer i ämnet