Just nu pågår en arkitekttävling där nio arkitektfirmor visar sin vision av hur det framtida Kiruna ska se ut. Det är Kiruna kommun som startat tävlingen för att få inspiration till det nya Kiruna som måste byggas när stora delar av staden försvinner ner i ett gruvhål. Inledningsvis var det tio bidrag men ett blev diskvalificerat eftersom det lämnades in för sent.
Hög kvalité
Tidigare i höstas valdes tio företag ut som fick delta i tävlingen och nu har de lämnat sina slutgiltiga förslag om hur det framtida Kiruna ska se ut.
– Det är oerhört hög kvalité på förslagen, så vi har ett intensivt arbete framför oss, säger juryns ordförande Christer Larsson.
Politiskt beslut
Det vinnande förslaget presenteras i slutet av februari och sedan är det upp till politikern att avgöra vad man ska göra därefter.
Kan det vara en bild av framtida Kiruna vi ser här?
– Det kan det absolut vara! säger Kristina Zakrisson (S), kommunalråd Kiruna.