Polisen utreder de illegala fällorna som grovt jaktbrott. Foto: Länsstyrelsen i Norrbotten

Illegala järvfällor beslagtagna av polis

Uppdaterad
Publicerad

Flera illegala järvfällor har beslagtagits av polis i Arjeplogs kommun.

Nu utreds händelsen som grovt jaktbrott.

Det var i början av mars som länsstyrelsens naturbevakare kunde konstatera att illegala fällor blivit uppsatta i Arjeplogs kommun. Fällorna påträffades i ett område där det regelbundet förekommer järv.

– Vissa av de fällor som blev dokumenterade längs slingan saknade gavel, de var helt öppna mot själva slagfällan. För mårdfällor gäller att själva slagfällan ska vara skyddad på ett sådant sätt så att andra, till exempel större djur inte kan ta sig in i fällan och skadas, säger Martin Jonsson, chef för länsstyrelsens fältenhet i ett pressmeddelande.

Det är tillåtet att jaga mård med fälla under perioden 1 september till 31 mars. Men då ska fällan följa de villkor som Naturvårdsverket anger.

– Med tanke på vilka andra djurarter som finns i området går det ej att utesluta att det funnit avsikt att komma åt järv, en strikt skyddad art. En fälla ska även vara uppmärkt med jägarens kontaktuppgifter vilket ej förekom på aktuella fällor.

Polisen har beslagtagit fällorna och man utreder händelsen som grovt jaktbrott.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.