Kriminella jobbar som personliga assistenter

Publicerad

En opublicerad myndighetsrapport som SVT Nyheter tagit del av avslöjar: De 62 största assistansbolagen har anställda med kopplingar till organiserad brottslighet.

– Assistansbranschen är särskilt utsatt eftersom det går att göra väldigt stora pengar om man använder assistansbolag för att begå brott, säger Sara Persson på Ekobrottsmyndigheten.

Regeringen ska under tisdagen hålla en pressträff enligt uppgifter till SVT, där man väntas presentera nyheter kopplade till detta. Man väntas också agera med åtgärder mot brottsligheten.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.