Läraren Aziza dödades på skolan

Uppdaterad
Publicerad

Kärleksfull, karismatisk och självständig. Så beskriver familjen läraren Aziza. Till sommaren skulle hon ha gått i pension. I tisdags dödades hon i masskjutningen på Risbergska skolan.

”Hennes engagemang och kärlek lever kvar i minnet hos dem som hade turen att få känna henne”, skriver hennes familj till SVT.

När Aziza, 68, kom till Sverige från Kurdistan på 90-talet valde hon att utbilda sig till både civilingenjör och gymnasielärare. Under 20 år arbetade hon som matematiklärare, de sista sju på Risbergska skolan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.