Foto: TT

22 miljoner kan bli utan sjukförsäkring i USA

Uppdaterad
Publicerad

Tjugotvå miljoner amerikaner kommer förlora sin sjukförsäkring under det närmaste årtiondet, om det nya hälsovårdsförslaget som ska ersätta Obamacare går igenom, enligt en ny rapport från kongressens budgetkontor, CBO.

Minst fyra konservativa republikaner – senatorerna Ted Cruz, Rand Paul, Ron Johnson och Mike Lee – säger att de inte kommer ställa sig bakom lagförslaget eftersom det inte går tillräckligt långt för att upphäva Obamacare.

Donald Trump skriver på Twitter att det är dags att låta Obamacare ”krascha och brinna”.

Det nya förslaget skulle kunna leda till att 22 miljoner fler amerikaner skulle bli utan sjukförsäkring under en tioårsperiod. Det fastslår kongressens budgetkontor, en obunden myndighet som är till för att delge kongressen finansiella analyser och rapporter för att hjälpa till inför beslut om federala lagar och budgetar.

”Senatsförslaget skulle öka antalet oförsäkrade personer med 22 miljoner år 2026 ... då uppskattningsvis 49 miljoner skulle vara oförsäkrade”, skriver budgetkontoret.

Samtidigt skulle man spara 321 miljarder dollar, alltså motsvarande 2 800 miljarder kronor, under tio år.

LÄS MER: Trump: ”Obamacare är dött”

Rapporten kommer sannolikt att förstärka kritiken från branschgrupper som American Hospital Association och American Medical Association, som tidigare sagt att senatens proposition bryter mot läkarnas moraliska principer.

Inte råd att tappa röster

President Donald Trump och republikaner i kongressen har drivit på för att upphäva och ersätta Obamacare och många anser att det nuvarande förslaget inte går tillräckligt långt i den riktningen. Samtidigt tvekar många repbulikanska senatorer nu efter rapporten om att så många som 22 miljoner människor skulle kunna förlora sin sjukförsäkring.

LÄS MER: Ja till ”Trumpcare” i representanthuset

I omröstningen har partiet bara råd att tappa två röster från de 52 republikanska senatorerna. Flera av dem har redan nu klargjort att de kommer att rösta emot förslaget. Bland dem finns Susan Collins från Maine, som skriver på Twitter att lagen hotar tillgång till sjukvård på landsbygden och slår hårdast mot dem som är mest sårbara.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.