En man klädd i kostym och blå slips sitter framför en bakgrund av ett krigshärjat stadslandskap med skadade och förstörda byggnader.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Behandlar riktigt viktiga utrikespolitiska frågor som en fastighetsaffär.” Hör Mellanösternexperten Alexander Atarodi om Trumps Gaza-utspel. Foto: SVT

Experten: ”Trump ser världspolitik som en fastighetsaffär”

Uppdaterad
Publicerad

Donald Trumps utspel om Gaza kan äventyra vapenvilan. Det tror Mellanösternexperten Alexander Atarodi:

– Han behandlar viktiga utrikespolitiska frågor som en fastighetsaffär, säger han.

President Donald Trumps senaste utspel om Gaza väcker både starka reaktioner och många frågetecken.

Det var under israeliske premiärministern Benjamin Netanyahus besök i Washington i veckan som Trump avslöjade sin plan:

Krig mellan Israel och Hamas

– USA kommer att äga Gaza och vi kommer att ansvara för att desarmera alla farliga bomber och andra vapen på platsen, sade han under en gemensam presskonferens med Netanyahu.

Trump föreslog också att palestinier ska hitta en nytt område att flytta till, i exempelvis Jordanien eller Egypten.

Förslaget är ”oroväckande” och bör tas på allvar, menar Mellanösternexperten Alexander Atarodi.

– Hur mycket substans det finns i detta återstår att se. Men det är bisarrt att det kommer från USA, säger han i Morgonstudion.

Uttalandet har kritiserats hårt, både från palestinier och omvärlden. Experter menar också att Trumps idé om att fördriva Gazabor kan bryta mot internationell rätt.

Expert: Vapenvilan kan undermineras

Vapenvilan i Gaza är inne på sin första fas och tidigare i veckan påbörjades förhandlingarna om fas två. Att Trumps utspel kommer nu kan vara ett sätt att försöka påverka förhandlingarna, förklarar SVT:s utrikesreporter Stefan Åsberg.

– Fas två är en stor del av överenskommelsen, som handlar om att Israel ska lämna hela Gazaremsan. Där har Benjamin Netanyahu har ett stort politisk motstånd i sin egen regering. Och det här förslaget kan påverka högerflanken, som hotar honom.

Benjamin Netanyahu har ställt sig positiv till förslaget och säger i en intervju med Fox News att ”han inte ser några problem med att förflytta Gazaborna”.

Alexander Atarodi tror också att Trumps agerande kan ses som ett försök att påverka de pågående samtalen, och ge USA och Israel ”bättre förhandlingspositioner”.

– Jag tror han vill sätta mer press på arabiska länder, att de ska göra mer än de gjort, säger han.

Atarodi tror också att förslaget kommer försvåra de pågående förhandlingarna.

– Att man kommer med ett sånt här uttalande parallellt med vapenvilan underminerar trovärdigheten att vi ska komma till fas två.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Krig mellan Israel och Hamas

Mer i ämnet