Personen som dödades var en civil som försökte ingripa, uppger åklagare i ett pressmeddelande. Det handlar om 69-årig man från Portugal.
De två poliserna ska ha knivhuggits i halsen respektive bröstet, skriver Le Figaro, och ytterligare tre poliser uppges vara lindrigt skadade.
Händelsen utreds nu som mord och mordförsök med koppling till en terrororganisation.
Fanns på terrorlista
Knivattacken skedde strax före klockan fyra på eftermiddagen, vid en marknad i den franska staden Mulhouse i Alsace. Det pågick också en demonstration nära platsen.
En man född år 1987, född i Algeriet, har gripits. Han fanns, enligt åklagare, på en övervakningslista för att förebygga terrorbrott. Det fanns beslut om att han skulle lämna landet, enligt uppgifter till Le Figaro.
Macron: ”Islamistiskt”
Inrikesminister Bruno Retailleau är på väg till platsen under lördagskvällen. Åklagare har inte gått ut med någon motiv, men kopplingar till terror utreds. Flera franska medier rapporterar att mannen ska ha ropat ”Allah akbar” i samband med attacken.
Frankrikes president Emmanuel Macron kommenterar händelsen i en video på X, som publicerats av Élyséepalatsets officiella konto.
– Det råder ingen tvekan om att detta var ett islamistiskt terrordåd, säger han.