På fyra år har 37 procent av nattklubbarna försvunnit i Storbritannien. Det motsvarar tio nedstängda klubbar i månaden. Nu varnar branschen för att nattklubbarna i landet riskerar att dö ut inom fyra år.
– Vi gjorde beräkningar utifrån nedgången och kom fram till att alla nattklubbar i Storbritannien skulle vara nedlagda ungefär 31 december 2029, säger Michael Kill, på branschföreningen Night Time Industry Association.
SVT:s utrikesreporter har besökt en populär nattklubb i centrala London, som nu tvingas ta till kreativa knep för att överleva.
Oron: Nattklubbarna riskerar att dö ut i Storbritannien
Förra året stängde tre nattklubbar varje vecka i Storbritannien. Nu efterlyser branschen räddningsåtgärder från den brittiska regeringen.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.