Över 40 personer döda i bussolycka i södra Mexiko

Uppdaterad
Publicerad

En bussolycka har inträffat i södra Mexiko. Över 40 personer uppges ha dött, skriver Reuters.

Tidigare under lördagen rapporterades att 30 personer av de 44 passagerarna hade dött. Vid halv tolv rapporterade Reuters att 41 dött i olyckan.

Bussen ska ha åkt mellan Cancun och Tabasco. Enligt Tabasco Hoy ska bussen ha krockat med en lastbil och fattat eld. På en video syns bussen stå i full brand.

Olyckan ska ha inträffat på Escárcega-Villahermosa-motorvägen, som beskrivs som farlig av lokalmedia. Olyckan beskrivs som den värsta i landet i år.

Enligt bussföretaget ska det varit 44 passagerare sammanlagt. Bussen ska ha kört enligt hastighetsbegränsningen, skriver Reuters.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.