Person intervjuas i elegant interiör med gyllene räcken.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
SVT:s korrespondent Tomas Thorén är på plats på PKK:s presskonferens i Istanbul och förklarar varför Erdogan vill lösa konflikten med PKK. Foto: SVT

Abdullah Öcalan: PKK ska upplösas och lägga ner sina vapen

Uppdaterad
Publicerad

Ledaren för terrorstämplade kurdiska PKK säger att gruppen ska lägga ner sina vapen och upplösas.
Beskedet kan innebära ett slut på de strider som pågått i över 40 år.

Den kurdiska gerillagruppen PKK, har i flera decennier fört en väpnad kamp för kurders självständighet i Turkiet.

Beskedet om att PKK:s ledare vill avsluta stridigheterna kommer under en presskonferens med det prokurdiska partiet DEM.

– Det har legat och bubblat under ytan men icke desto mindre är det ett historiskt besked, säger SVT:s Turkietkorrespondent Tomas Thorén som var på plats under presskonferensen i Istanbul.

”En skör och bräcklig process – men lovande”

En delegation med representanter från DEM besökte under torsdagen PKK:s ledare Abdullah Öcalan på fängelseön Imrali där Öcalan avtjänar ett livstidsstraff sedan 1999.

I ett meddelande som förmedlas av delegationen uppmanar Abdullah Öcalan PKK till att sammankalla ledningen för att upplösa gruppen.

”Jag uppmanar till att lägga ned vapnen, och jag tar på mig det historiska ansvaret för denna uppmaning”, säger han.

– Det är fortfarande en skör och bräcklig process, så man kan nog inte ropa hej. Men det är naturligtvis ett lovande tecken, säger Tomas Thorén.

Oklart om PKK har fått någonting i utbyte

Det är oklart om PKK har fått någonting i utbyte av Turkiet. Det har bland annat spekulerats om stärkta grundlagsskyddade rättigheter för kurder, men det var ingenting som nämndes i Öcalans meddelande.

– Gång på gång återkommer budskapet om att det här kräver ett demokratiskt underbyggt Turkiet som ska säkra kurdernas rättigheter, med det ser vi inte, säger Thomas Thorén och fortsätter:

– Turkiet går snarare i motsatt riktning när det gäller den demokratiska utvecklingen.

PKK-ledaren Abdullah Öcalan i mitten, omgiven av partimedlemmar som besökte honom i fängelset. Foto: Pressbild

Terrorstämplade av flera länder

PKK är terrorstämplad av Turkiet, såväl som av USA och EU. Kurdistans arbetarparti, som PKK står för, bildades på 70-talet. Målet var självbestämmande för den kurdiska delen av Turkiets befolkning.

Striderna mellan PKK och Turkiska staten beräknas ha kostat livet för över 40 000 personer i inbördeskriget som rasade under 80 och 90-talet. Sedan dess har det gjorts flera försök till att få till en vapenvila. Den senaste stridspausen bröt samman 2015.

Delad bild. Vänster: presskonferens med panel. Höger: SVT Nyheter Direkt-logotyp.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
SVT sände direkt med Tomas Thorén direkt från Istanbul. Foto: SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.