Donald Trump valkampanjar i Alabama. Foto: TT

Trump: ”De illegala invandrarna måste ut”

Uppdaterad
Publicerad

Sedan presidentakandidaten Donald Trumps uttalande om att de illegala invandrarna måste ut ur USA har immigrationen blivit en het fråga i valrörelsen. SVT:s reporter Ann-Britt Ryd Pettersson rapporterar från Washington.

Hur bär han sig åt, ja den frågan ställer sig allt fler, samtidigt som tidningarnas ledarsidor och tv-kanalernas debattprogram vrider och vänder på fenomenet ”The Donald”.

Han har gjort och sagt saker som få kandidater hade överlevt. Han gav sig på en krigshjälte som John McCain,tog strid med tv-kanalen FOX mest populära programledare och begick etikettsbrott genom att komma i elegant sommarkavaj till marknaden Iowa State Fair, där alla andra presidentkandidater kom i slitna jeans och rutig skjorta. Till och med den alltid paranta Hillary Clinton kom i långbyxor när hon skulle småprata med marknadsbesökare och klia gulliga kalvar i pannan.

Vill ändra grundlagen

En stor del av de drygt elva miljoner illegala invandrarna som Trump talar om kommer från Mexiko. Han har föreslagit att en mur ska byggas mellan Mexico och USA för att stoppa som han säger ”kriminella narkotikalangare och våldtäktsmän som Mexico skickar till USA”. Och räkningen för murbygget ska skickas till Mexiko.

Förslaget att kasta ut alla illegala immigranter är en del av Trumps svar på den växande kritiken från media och konkurrenter om att han mest slänger ur sig svepande åsikter och inte har någon valplattform.

Förslaget omfattar dessutom en annan kontroversiell åsikt. I dag blir alla barn som föds innanför landets gränser amerikanska medborgare enligt lagstiftning från 1800-talet. Det vill Trump ändra på genom att ta bort det tillägget; det fjortonde i den amerikanska konstitutionen, allstå en grundlagsändring.

– De måste ut, sa Trump i sitt tal och menade att det fjortonde tillägget uppmanar illegala invandrare att ta sig till USA för att föda barn och på så sätt få stanna i landet.

Några av konkurrenterna i presidentracet, som guvernörerna från Wisconsin, Scott Walker, respektive Ohio,John Kasich,liksom senator Ted Cruz från Texas, har hakat på och säger sig nu vara öppna för att ändra lagen om rätten till medborgarskap, och de vill också upphäva president Obamas så kallade ”Dream Act”, som gör det lättare för barn till illegala invandrare att till exempel studera i USA.

Gillas av konservativa

Donald Trump vänder sig inte till medelamerikanen med sina förslag utan han riktar sig till de mest konservativa bland republikanerna.

Större delen, eller 65 procent av amerikanerna, är nämligen för någon form av väg till medborgarskap för de illegala invandrarna enligt en Gallupundersökning genomförd i juni-juli i år. Inte ens en majoritet av republikanerna vill kasta ut de illegala invandrarna, enligt samma undersökning.

Samtidigt levererar flera politiska analytiker och statsvetare ett tungt argument mot Donald Trumps immigrations-utspel: om det republikanska partiet ska ha en chans att vinna kampen om Vita Huset måste partiet se till att få fler röster bland de latinamerikanska väljarna än det kapat åt sig i de senaste valen.

Och det får inte partiet genom att anamma en kasta-ut-dom-plan eller kräva en mur mellan Mexico och USA.

”Ta oljan från IS”

Donald Trump har också presenterat delar av sin utrikespolitik i media.Terrororganisationen IS föreslår han ska bekämpas genom att ”gå in och ta delar av Irak, som behärskas av IS och ta oljan ifrån dem (IS)”. Ett uttalande han har fått mycket kritik för.

Inte heller Trumps idéer om att skicka in amerikansk marktrupp i Syrien eller att Angela Merkel och tysk militär borde ta ansvar för att hjälpa Ukraina mot Putin, har fått något större genomslag, inte ens bland Trumps närmaste stödtrupper.

Tilltalar äldre vita män

Men stödet har ökat stadigt för Donald Trump, och ligger nu på omkring 25 procent av de potentiella republikanska väljarna.

Donald Trump har sitt främsta väljarstöd bland äldre, särskilt äldre vita män med låg inkomst och utbildning, i mindre orter och på landsbygden. Och detta trots att han är miljardär, son till en miljonär, uppvuxen i en New York-stadsdel och åker omkring i egna Trumpmärkta jetplan och helikoptrar.

Så vad är det som lockar så många att flockas kring ”The Donald”?

Just avståndstagandet från det Trump anser vara det korrupta etablissemanget i Washington är en faktor. Hans förmåga att slå an en ton av att vara en vanlig helylleamerikan som törs tala klarspråk en annan.

– USA ska bli stort igen! säger Donald Trump.

Samtidigt som han på nytt skakar om den republikanska partiledningen genom att slå fast att han kan tänka sig att kandidera som oberoende – om han inte blir partiets kandidat i presidentvalet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.