Turkiets utrikesminister Hakan Fidan. Arkivbild. Foto: Abedin Taherkenareh/EPA/TT

Turkiet har genomfört nya flyganfall mot mål i norra Irak

Uppdaterad
Publicerad

Turkiet har på onsdagen genomfört nya flyganfall mot ett 20-tal mål i norra Irak. Det meddelar landets försvarsdepartement, enligt Reuters.

Attackerna genomfördes på onsdagskvällen på flera olika platser i norra Irak. Enligt försvarsdepartementet handlar det om totalt 22 olika mål tillhörande terrorstämplade kurdiska PKK.

Tidigare under onsdagen hotade Turkiets utrikesminister Hakan Fidan med att ytterligare flygattacker mot kurdiska mål i Syrien och Irak skulle genomföras. Det som ett svar på söndagens misstänkta självmordsbombning nära parlamentet i Ankara, som precis hade öppnat efter sommaruppehållet.

Sedan i söndags har flera luftanfall mot PKK-baser i norra Irak genomförts, enligt Turkiet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.