• Viktigt meddelande:

    Viktigt meddelande till allmänheten i Uppsala län. Ett omfattande snöoväder har lett till flera stora trafikolyckor på kort tid och det skapar en stor belastning på sjukvården. Region Uppsala uppmanar därför allmänheten att undvika att ge sig ut i trafiken. För mer information lyssna på Sveriges Radio P4 Uppland.

Josefin Asplund står utomhus i en snöig miljö. Till höger i bilden finns en träskylt med röda markeringar och text som visar riktningar till olika platser, bland annat Gagnefsbyn och Västerfors. Träden i bakgrunden är täckta av snö.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Foto: Alva Folkesson/SVT

SVT-serien ”Parterapi i Gagnef” spelas in i Dalarna – så mycket vet skådespelarna om länet

Den nya tv-serien ”Parterapi i Gagnef” spelas just nu in i Gagnef med omnejd. Detta ger arbetstillfällen för några lokala aktörer i byn. Men att serien ska sätta Gagnef på kartan för all framtid är kommunen tveksam till.

Publicerad

Spellista · SVT Nyheter Dalarna rekommenderar

Nyhetskoll
Nyhetskoll