Under söndagsmorgonen skedde ett fruktansvärt övergrepp mot en 21-årig kvinna i Uppsala.
Den unga kvinnan våldtogs och medan övergreppet ägde rum filmades det och livesändes ut i en Facebook-grupp.
Namnet på den Facebook-gruppen, ”Den största gruppen UTAN REGLER”, får en helt ny innebörd när en våldtäkt visas live inför hundratals tittare.
En våldtäkt är ett fruktansvärt brott och en stor kränkning över den personliga integriteten för den som utsätts oavsett om förövaren är en enskild gärningsman eller flera personer som agerar i grupp.
I senare tid har en samtyckeslagstiftning varit uppe för debatt – med syfte att skydda dem som utsätts för våldtäkt.
Det är bra, då oklarheter i lagtexten funnits kring vad som räknas som aktivt motstånd och det helt enkelt inte räckt att säga ”nej, jag vill inte ha sex med dig”.
Att många våldtäktsoffer blir satta i chock och paralyseras, eller känner sig så pass maktlösa inför en våldtäktsman som är avsevärt starkare än dem själva och därmed inte slåss för att komma undan har inte skyddat dem i lagboken.
Nu står vi inför nästa stora problem: vad händer när övergreppen sänds ut publikt? En händelse av det här slaget kommer sällan ensam och jag tror dessvärre inte att det här är sista gången en våldtäkt kommer filmas och läggas ut för allmän beskådan.
Det är lagligt att filma och fotografera personer även om de befinner sig i utsatta situationer.
Med undantag för barn som utsätts för övergrepp. Att filma i smyg eller bete sig hänsynslöst i själva filmandet kan enligt lagen vara ofredande.
Men i det här fallet har det varken smygfilmats eller ofredats i själva filmandet. Det är våldtäkten som är brottet. Och som lagen ser ut just nu är det antagligen också det enda brottet som begåtts.
Därmed är det svårt att se att de tre männen som var med kommer straffas för själva livesändningen och den integritetskränkning det inneburit för offret.
Till hösten kommer ett lagförslag om olagligt integritetsintrång som bland annat Mårten Schultz, professor i civilrätt, varit med och arbetat fram.
Det hjälper inte den kvinna som blev publikt våldtagen i helgen men det skulle kunna hjälpa fler brottsoffer i framtiden. Det är min största förhoppning att lagförslaget går igenom och att också straffen för våldtäkt skärps ordentligt.
Annars kan vi kvinnor aldrig äga våra kroppar fullt ut. Äger vi inte våra egna kroppar kan vi heller aldrig vara fria. Lagstiftningen som den ser ut idag är omodern och tar inte hänsyn till teknikens möjligheter.
Eller teknikens risker i det här fallet. De risker som uppkommer när människor tar sig friheten att missbruka den och agerar laglöst.
Om en Facebook-grupp kan vara ”utan regler” bör åtminstone lagen kunna skydda dem som far illa när människor tar sig rätten till deras kroppar och personliga integritet.