David Villa. Foto: Scanpix

David Villa klar för Atletico Madrid

Uppdaterad
Publicerad

David Villa lämnar Barcelona för Atletico Madrid, meddelade Barcelonaklubben på sin hemsida på måndagen.

Atletico betalar mellan 2,1 och 5,1 miljoner euro (drygt 18 till 45 miljoner svenska kronor), beroende på hur länge spelaren stannar i den nya fotbollsklubben. Dessutom har Barcelona rätt till 50 procent av en eventuell övergångssumma om Villa lämnar Atletico Madrid i framtiden.

Villas första match med nya klubben kan bli mot just det gamla gänget. Den 21 augusti spelar Barcelona och Atletico Madrid mot varandra i den första matchen i dubbelmötet i den spanska supercupen, mellan ligavinnaren och cupvinnaren.

Den spanska landslagsmannen värvades till Barcelona från Valencia 2010, spelade 119 matcher och gjorde 48 mål.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

La Liga 2012-2013

Mer i ämnet