Federer enkelt till semi

Uppdaterad
Publicerad

Roger Federer är vidare till semifinal i Wimbledon, schweizsaren besegrade Gilles Simon i tre raka set i kvartsfinalen, som avbröts två gånger på grund av vädret.

Regnet stoppade inte Roger Federer, som enkelt tog sig vidare till semifinal i Wimbledon efter seger i tre raka set mot fransmannen Gilles Simon med siffrorna 6-3, 7-5, 6-2.

Två regnavbrott kunde inte störa Federer som spelade mycket stabilt och avfärdade enkelt tolfteseedade Gilles Simon inför ögonen på tränaren Stefan Edberg.

Wimbledon 2015

– Det är alltid svårt när det blir avbrott, och så var det väldigt blåsigt på banan. Men jag tycker att jag utnyttjade avbrotten till min fördel. De hjälpte mig i dag, säger Federer.

Roger Federer, som sett mycket stabil ut så här långt i turneringen är på jakt efter sin åttonde titel i Wimbledon. I semifinalen väntar nu Andy Murray.

– Jag har spelat många bra matcher mot Murray och han ser stark ut nu med tanke på att han operrerat sin rygg. Det kommer bli tufft men jag ser fram emot det.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Wimbledon 2015

Mer i ämnet