Grannfamiljen låg bakom Stensons golfintresse

Uppdaterad
Publicerad

Det finns några som Henrik Stenson har extra mycket att tacka för sina framgångar. Grannfamiljen som tog med honom till golfbanan när han var 11 år gammal. 

Alla karriärer börjar någonstans och Stensons började med att den här familjen som då bodde i grannhuset tog med tog med Henrik till golfbanan.

– Vi bodde ju på samma gata och lekte mycket tillsammans också började jag spela golf. Och efter något år frågade vi Henrik om inte han ville hänga på och testa. Han blev biten med en gång och spenderade väldigt mycket tid därute och resten är historia, säger barndomsvännen Pontus Skeppsvik.

Nordea Masters

”Ringde min mamma”

Stenson har inte träffat dem som fick honom att fastna för golf på flera år men nu tyckte han det var dags. Så han ringde och bjöd ner dem till Nordea Masters,vilket kom som en överaskning minst sagt.

– Han ringde ju till min mamma och hon trodde först att det var ett skämt, haha,  men när han nämnde mitt och min systers Carolines namn, så började hon väl ana det kanske var på riktigt. När mamma sedan berättade för mig blev jag lite paff men det var såklart jättekul, säger Pontus Skeppsvik.

Och det verkar helt klart som deras närvaro har en bra inverkan på Stensons prestation på banan.Stenson gick dagens andra varv på två under par, totalt 5 under par, vilket innebär en delad fjärdeplats ett slag bakom ledartrion inför avgörandet i helgen.

”Något att sikta på”

– Vi ställde oss här för Henrik skulle ha någonting att sikta på precis bakom flaggen, det var ju kanon andraslag in på green där och jättenära eagle så det blev bra, säger Pontus Skeppsvik.

Påhejad av familjen fick in honom i golfsporten så gjorde Stenson alltså, trots kraftig vind, ännu en stark rond på PGA National och senare på kvällen träffade han hela familjen vid klubbhuset.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Nordea Masters

Mer i ämnet