Hargin utökade sin ledning mer och mer i andra åket innan han vinglade till och höll på att tappa balansen i slutskedet. Han tappade en hel del tid och var 35/100 från tredjeplatsen, som gick till Sebastian Foss Solevaag, norrmannens första pallplats i världscupen.
– Jag orkade inte riktigt och hade för mycket respekt, säger Hargin till Aftonbladet.
– Jag var sjukt besviken först. Men nu är jag inte så besviken. Skönt att komma tillbaka med en fjärdeplats. Jag hade en bra känsla men så visste jag att det var svårt där nere och att folk flugit ur. Det var det som gjorde att jag flög ur också, fortsätter Hargin.
Österrikaren Hirscher, som låg 77/100 före Hargin efter första åket, var aldrig hotad i andra. Han kunde köra på säkerhet i slutet och ändå vara 81/100 före tvåan Felix Neureuther, Tyskland.