Jelena Isinbajeva. Foto: Scanpix

Isinbajeva tar sabbatsår 2014

Uppdaterad
Publicerad

Den dubbla OS-mästaren i stavhopp, Jelena Isinbajeva, meddelade i dag att hon tar ett sabbatsår hela detta år.

Hon återupptar träningen inför OS i Rio 2016 nästa år, skriver Reuters.

– Jag planerar inte att börja träna på länge, sa ryskan när hon och IOK-chefen hade en guidad tur i Sotji, där Isinbajeva är ceremoniell borgmästare under vinterspelen.

Världsmästarinna

– Jag vill verkligen ställa upp i Rio och jag vet att det kommer att bli roliga tävlingar, sa 31-åringen som efter VM-guldet i Moskva sa att hon ville bilda familj och ha barn, vilket fick en del att tro att hon skulle lägga av.

Speciellt eftersom hon vann stavtävlingen på ett spektakulärt sätt, en höjdpunkt som kunde ha blivit en naturlig slutpunkt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.