Mjällby bryter kontrakt med Levante

Uppdaterad
Publicerad

Johan Mjällby bryter kontraktet med sin spanska klubb Levante. 34-åringen har inte återhämtat sig efter den knäskada som han ådrog sig i oktober.

Mjällby skrev på ett tvåårskontrakt med Levante, nykomling i spanska ligan, i juli. Den förre landslags- backen har bara spelat tre matcher från start den här säsongen.

Levantes jurist José Benet berättar för Marca att klubben och spelaren har nått en överenskommelse efter en längre tids förhandlingar. Enligt Mjällbys agent Anders Wallsten är det inte klart att Mjällby lämnar Levante.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.