Östberg: ”Tråkigt för Sverige”

Uppdaterad
Publicerad

Josefine Öqvist meddelade att hon slutar i landslaget. Något som SVT Sports expert Frida Östberg ser som ett stort avbräck för svenska landslaget.

– Hon är en individalist som vågar fatta egna beslut och ta avslut. Hon har mycket speed och energi och det är kvalitéer som vi kommer att sakna, säger Östberg.

Förutom Öqvist meddelade de rutinerade tvillingarna Kristin och Marie Hammarström i höstas att de sätter fotbollsskorna på hyllan. Flera tunga namn slutar i landslaget men Östberg är inte orolig för framtiden och det kommande VM-kvalet.

– Det är naturens gång att damspelare slutar i denna åldern när man funderar på att bilda familj. Vi har många unga spelare på gång och det som är viktigt nu är att titta på hur vi ska utveckla de unga spelarna när vi får dessa förändringar. Men jag känner ingen oro just nu i alla fall, avslutar Östberg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Damlandslaget i fotboll

Mer i ämnet