– Hon prickade inte vändningarna perfekt den här gången heller men det var oerhört mycket vilja, sa SVT:s expert Hans Chrunak efter Sarahs guldlopp.
Svenskan var slutkörd efter guldmissen på 100 meter fritt och hade haft problem på semifinalen på 50 m fjäril men i finalen fick hon ändå till det.
– Allt var dåligt då, så det känns stort att jag lyckades ändra det i finalen, alla detaljerna var väldigt bra, säger Sjöström om skillnaderna från semin och segerloppet.
– Jag var helt slut efter 100 meter fritt, så jag visste inte alls hur det skulle gå, sa Sjöström efter medaljceremonin.
Sjöström missade knappa timmen tidigare guldet på 100 meter fritt. Med två hundradelar.
– Kände mig seg, Fick slita första 50 och det tog på krafterna, sa Sjöström till SVT Sport om guldmissen.
Sarah tappade guldet sista meterna till holländskan Femke Heemskerk. 51,37 var nytt mästerskapsrekord.
– Om jag fixar till den detaljen så tror jag att jag kan ha hundradelarna på min sida nästa gång, säger Sjöström om målgången på 100 meter fritt, som inte var perfekt.
Sjöströms tid från SM för två veckor sedan, 51,32, hade räckt till guld.
Sjöström var trea efter halva loppet men såg ut att ha guldet säkrat med ett tiotal meter kvar. Men holländskans målgång var stark.
-Hon hade greppet, sa SVT-experten Hans Chrunak om Sarah.
Ranomi Kromowidjojo, också Nederländerna, tog bronset.
Coleman nöjd femma
Michelle Coleman blev femma på 51,92.
– Jag är jättenöjd med loppet. Väldigt glad att vara under 52 sekunder och slå mitt personliga rekord, säger Coleman till SVT Sport.