För ett och ett halvt år sedan vann han VM-guldet på femmilen i Val di Fiemme i stor stil. I februari har regerande världsmästaren Johan Olsson chansen att upprepa bedriften på hemmaplan i Falun.
Men det viktigaste inför årets säsong är att vara skadefri.
– Jag har försökt göra om träningen ganska mycket för att hålla mig skadefri. Det har varit mycket prioritet i det jag gjort tidigt på året. Sedan ligger jag kanske lite efter och får slita mer här på lägret eftersom jag flyttat till en ny stad och fått en till liten krabat i familjen, säger Olsson till SVT Sport.
Hämmar den tidigare hälskadan dig fortfarande?
– Nej, det gör den väl inte. Jag tycker att de flesta skador jag haft är under kontroll. Det är det som har varit prio för att jag ska kunna köra en eller flera säsonger till är att jag ska vara skadefri. Det har varit ganska ansträngande år de sista åren.
Olsson säger att han fysiskt inte är där han vill vara än men att det är en del av träningsupplägget. Han utesluter inte att köra Tour de ski som i fjol innan det är dags för VM i Falun.
34-åringen berättar att han då och då minns tillbaka på VM-guldet i Val di Fiemme. En medalj som han gärna tar igen på hemmaplan.
– Visst tänker jag ganska ofta på den under träning. Det kommer vara en speciell känsla att stå där som regerande världsmästare och ha den nummerlappen på sig. Självklart känner jag att jag kommer ha rätt stor press från mig från eget håll och från de som kollar.