– Jag har ett fantastiskt team. Jag har återhämtat mig bra och är i toppform, säger Johnsrud Sundby till SVT Sport.
Inför den sista etappen, som avslutas med klättringen uppför slalombacken i Val di Fiemme, ligger Sundby 48,5 sekunder före landsmannen Northug.
Norrmän la beslag på de fyra översta platserna på dagens etapp. Northug avslutade mycket starkt och verkar ha hittat formen lagom till OS.
– Jag hade en bra dag. Det går bättre och bättre, säger Northug.
Halfvarsson tappade
Calle Halfvarsson hade en mindre bra dag. Han körde in som elva på dagens etapp, 50,4 sekunder efter täten. I sammandraget är han 2.04 bakom ledande Martin Johnsrud Sundby.
– Jag kände mig pigg och tyckte att skidorna gick bra, men det var inte tillräckligt bra för att hänga med Northug och Johnsrud Sundby, konstaterar Halfvarsson.
Norrmännen, som dominerade stort i dag, körde med klister under skidorna. Det gjorde emellertid inte svenskarna.
– Jag gick på ruggade skidor. Jag tycker att de kändes lite säkrare, men kanskeklister gick lite lättare, säger Halfvarsson, som är femma istället för sexa inför avslutningen efter det att kanadensaren Alex Harvey hoppat av.