2013 föll den svenska herrarna på målsnöret. Efter förlust mot Montenegro i sista kvalmatchen stod det klart att ett av våra folkära landslag stod utanför världens bästa.
2015, då står Sverige återigen med de bästa.
– Det är så klart jätteskönt att det är klart, och att få göra det på hemmaplan. Det är inte alltid så lätt att få till det den här tiden på säsongen, säger Sveriges försvarsklippa Tobias Karlsson till SVT Sport.
Sverige var tvungna att få minst oavgjort mot Rumänien i dag och det startade riktigt bra. Ett tätt försvarsspel, en storspelande Mattias Andersson i målet och ett flertal kontringsmål gjorde att Sverige hade en åttamålsledning i paus inför ett lyriskt Scandinavium.
– Väldigt skönt att ha en målvakt där bak som man verkligen kan lita på, säger Karlsson.
Släppte in Rumänien i matchen
Andra halvlek började lika bra. Efter några minuter hade svenskarna en tiomålsledning men sedan började Mihai Popescu i Rumäniens mål spela bättre. Samtidigt som Sverige drog på sig en utvisning.
Rumänerna kom så nära som fyra mål, men, sen så var det återigen Sverige för hela slanten och sista minuten fick Scandinavium hylla sitt landslag till Qatar-VM.
– Jag vill framför allt plussa för våra yngre spelare som verkligen kliver fram i dag, säger Karlsson.