VM-finalen i fotboll 1958, Sverige-Brasilien – Jubileum för fotbolls-Sverige i SVT

Uppdaterad
Publicerad

För 50 år sedan spelades VM-finalen i fotboll mellan Sverige och Brasilien på Råsunda i Stockholm. SVT-tittarna har denna lördag chansen att se den klassiska finalen igen, nu kommenterad av Chris Härenstam och SVT:s expertkommentator Glenn Strömberg.

-En fantastisk ära att få kommentera Sveriges kanske största idrottsprestation genom tiderna, tycker Härenstam, som förberedde sig grundligt – bland annat genom ett telefonsamtal till Agne Simonsson.

-Varken Glenn eller jag hade ju sett matchen, så det kändes faktiskt lite pirrigt. I den första halvleken var vi oerhört koncentrerade, men efter paus kunde vi slappna av lite.

Chris Härenstam har kommenterat många äldre mästerskapsmatcher under sin tid på tv-kanalen Eurosport, men just den här matchen medförde lite speciella tekniska utmaningar.

-Det svåraste var utan tvekan att se vem som är vem! Väldigt dålig skärpa, ingen färg och inga repriser. Det blev många skratt som inte hörs i sändning...

Det var Pelé, Garrincha, Didi och Vava som för 50 år sedan spelade och vann mot Nacka Skoglund, Nils Liedholm och Kurt Hamrin. Sverige förlorade mot Brasilien med 2-5 och det var Nils Liedholm och Agne Simonsson som gjorde Sveriges två mål.

Det brasilianska finallaget bestod av: Gilmar, Djalma Santos, Bellini, Orlando, Nilton Santos-Zito, Didi, Garrincha, Vavá, Pelé och Zagallo.

Det svenska finallaget bestod av: Kalle Svensson, Orvar Bergmark, Sven Axbom, Reine Börjesson, Bengt Gustavsson, Sigge Parling, Kurt Hamrin, Gunnar Gren, Agne Simonsson, Nils Liedholm och Lennart Skoglund.

På TV

Se matchen i SVT PLAY redan på fredag.

SVT2 lördag 28 juni kl 18.15

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.