I sitt tredje Paralympiska spel ställde Sveriges stora medaljhopp i längdskidor upp även i skidskytte på distansen 7,5 km. Modin, som såg loppet som en genomkörare till måndagens längdlopp, åkte bra i spåret men inledde med hela fyra bom i första skyttet.
– Det var väl okej alltihop. Det är klart att jag skulle vilja träffa mer men jag har ju inte skjutit bättre tidigare så jag kan ju inte tycka att jag borde ha gjort det egentligen, säger Modin till SVT Sport.
Modin åkte på i spåret och körde upp sig ett par placeringar inför det andra skyttet där det endast blev en bom. Modin körde upp sig ytterligare i avslutningen och kom tillslut in i mål på en fin sjundeplats, två minuter och åtta sekunder bakom vinnaren Vitaliy Lukyanenko från Ukraina.