Fyra klubbar i elitserien är inte på rätt sida av förbundets ekonomiska krav. Foto: TT.

Fyra bandyklubbars ekonomi synas

Uppdaterad
Publicerad

Tio klubbar i herrarnas elitserie befinner sig på rätt sida om de ekonomiska kraven som förbundet ställer på föreningarna. Fyra gör det inte.

Hammarby, Sandvikens, Sirius och Tillberga Västerås har inte tillräcklig ordning på inkomster och utgifter för att just nu beviljas elitlicens och kommer därför att granskas. Det uppger bandyförbundets ekonominämnd, som till nästa år byter namn till licensnämnden.

”I år har vi beviljat elitlicens för tio klubbar, vid samma tidpunkt föregående år beviljades elva klubbar licens. Det känns som att det blivit lite kärvare i Bandysveriges ekonomi”, säger ekonominämndens ordförande Göran Ersmarker i ett pressmeddelande.

Besked om elitlicens kommer i april

Kvartetten som är under lupp har fram till mars 2018 på sig att ordna förutsättningar för elitlicens till säsongen 2018/19.

”Vi kan konstatera att detta arbete redan startat hos berörda föreningar. Ekonominämnden lämnar besked om elitlicens senast 1 april 2018”, säger Ersmarker.

Klubbar som fått grönt ljus för säsongen 2018/19 är Bollnäs, Broberg/Söderhamn, Edsbyn, Kalix, IFK Motala, Tellus, Vetlanda, Villa Lidköping, IFK Vänersborg och Västerås SK.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.