NBA-stjärnan Nikola Jokic satte trea från 20 meter i rekordmatch: ”Ett turskott”

Uppdaterad
Publicerad

Nikola Jokic svarade för en smått otrolig insats när hans Denver slog Sacramento med 132-123.

Med en sekund kvar av andra perioden vräkte han med en hand iväg ett skott från 20 meter och såg den sitta för 110-85 i en av de mäktigaste treor som skådats – trepoängslinjen är placerad 6,75 meter från korgen. Publiken flög upp och skrek rätt ut.

– Det är ett turskott, inte riktigt ett högkvalitativt skott, men jag tog det för att göra det. Det var tre poäng. Det kom att hjälpa oss, säger Jokic som gjorde en tripledouble med 35 poäng, 22 assist och 17 returer.

Enligt flera statistiksidor med NBA-material är Jokic den förste spelaren som lyckas med just den här höga kombinationen.

”Jag älskar det”

– Jag tycker att det här är den bästa basket jag någonsin spelat. Jag mår bra där ute, jag är i form, bollen går in. Jag tycker att jag spelar riktigt bra, säger den formtoppade

Lagkamraten Russell Westbrook, som lyckats göra 20-21-20 (också det en rekordnotering) var lyrisk efteråt.

– Jag trodde att skottet hade en chans och sedan bom! Den bästa delen av det var att det inte kom någon reaktion från honom. Jag älskar det, säger Westbrook.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.